Trudno określić dokładny początek szkoły we Frydmanie, ponieważ brakuje dokumentów. Pierwszy budynek szkolny pochodzi z 1882 r. Według podań szkoła istniała wcześniej i mieściła się w budynku Spółki Urbarialnej. Do 1918 roku nauka w szkole odbywała się w języku węgierskim. W latach 1918 – 1920 teren Frydmana był w tymczasowej administracji Ligi Narodów i nauka w szkole odbywała się w języku słowackim.
W 1920 r. po wejściu Spisza do państwa polskiego rozpoczyna swój byt szkoła polska. Kierownikiem szkoły została Elżbieta Kaniowa, a do Rady Szkoły wchodzą mieszkańcy Frydmana: ks. Stefan Andraszowski, Jan Balara, Michał Brynczka, Michał Iglar i Jan Myśliwiec.
W 1928 r. kierownikiem szkoły zostaje mieszkaniec Frydmana – Michał Balara. Pełni on funkcję kierownika szkoły z niewielkimi przerwami w 1932 r. (kierownikiem szkoły jest wtedy Anna Balińska) aż do 1935 r. W 1935 r. nowym kierownikiem szkoły zostaje Jan Basta. Ostatnim kierownikiem szkoły przed II wojną światową od 1938 r. był mgr Władysław Nowak.
W okresie przedwojennym długoletnimi członkami Rady Szkoły są tacy mieszkańcy Frydmana jak: Andrzej Balara, Andrzej Markowicz, Jakub Stanek, Karol Noworolski, Jan Brynczka.
W październiku 1939 r. po przyłączeniu Spisza do państwa słowackiego pojawili się nowi nauczyciele uczący w języku słowackim. We wrześniu 1945 r. znowu pojawili się nauczyciele polscy, pierwszym kierownikiem szkoły został Mieczysław Czubernat. Do 1954r. kierownikiem szkoły była Pani Helena Gadzińska. Do tego też roku formalnie istniały dwie szkoły: jedna z polskim językiem nauczania, druga ze słowackim. W 1954 r. kierownikiem połączonej szkoły został Andrzej Pitek. Mniej więcej w tym okresie Radę Pedagogiczną tworzą długoletni pracownicy: Bogumiła Pitek, Maria Myśliwiec, Kazimiera Stanek.
W 1973 roku z kilku miejsc, w których odbywała się nauka, nastąpiła „wielka przeprowadzka” do nowego gmachu szkolnego wybudowanego staraniem dyrektora Andrzeja Pitka oraz całej społeczności Frydmana.
21 czerwca 1987 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia i wręczenia sztandaru. Patronem szkoły został wielki Polak i sportowiec Bronisław Czech.
W roku 1987 na zasłużoną emeryturę odszedł wieloletni dyrektor, wychowawca młodzieży i trener sportowy Andrzej Pitek. Jego następcą został Franciszek Iglar, który kierował pracą szkoły przez następne 14 lat. Niestety, 16 lipca 2001 r. tragicznie zmarł w pełni sił twórczych, ceniony nauczyciel, szanowany przełożony i sympatyczny kolega.
Od roku 2001 Piotr Wojtaszek pełni funkcję dyrektora szkoły.
30 sierpnia 2001 roku dotychczasowa filia Gimnazjum w Łapszach Niżnych została połączona ze Szkołą Podstawową im. B. Czecha i powstał: Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa im. B. Czecha i Gimnazjum we Frydmanie. W tym samym roku na jesieni rozpoczął się pierwszy etap generalnego remontu budynku szkoły. Ostatecznie w ciągu kolejnych trzech lat wyremontowano salę gimnastyczną z zapleczem, przebudowano przewiązkę, przystosowano mieszkania do potrzeb dydaktycznych, dobudowano nowe pomieszczenia, zmieniono konstrukcję i połać dachową nad budynkiem i salą gimnastyczną, wymieniono instalację wodno-sanitarną, elektryczną i centralne ogrzewanie. Tradycyjną kotłownię węglową zastąpiono ogrzewaniem olejowym. W końcowym etapie remontu ocieplono budynek i położono nową elewację. Ostateczny koszt remontu zamknął się kwotą 2 milionów 200 tysięcy złotych.
W grudniu 2005 roku Amerykańska Rada Frydmana z prezesem Panem Józefem Brynczką i skarbnikiem Panem Józefem Bednarem na czele ofiarowała naszej szkole pełne wyposażenie nowoczesnej sali audiowizualnej. Szkoła wzbogaciła się o m. in. projektor multimedialny, komputer, wizualizery, całość ofiarowanego sprzętu kosztowała ponad 7 tysięcy dolarów.
W 2008 roku z inicjatywy szkoły Frydman obchodzi 700-lecie swojego istnienia. W obchody zaangażowana jest cała lokalna społeczność, przewodniczącym Komitetu Obchodów 700-lecia Frydmana jest Piotr Wojtaszek. W sierpniu cała miejscowość bawi się na Festynie 700-lecia, zaś w październiku organizowane są 3-dniowe obchody poprzedzone rekolekcjami prowadzonymi przez ks. dr. Józefa Morawę – rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W ramach obchodów pokazano spektakl „Jak to we Frydmanie drzewiej bywało”, otwarto wystawę „Frydman na starej fotografii”, odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa oraz uroczysta podsumowująca msza sprawowana przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego, który specjalnie do Frydmana na tę okazję przywiózł z Wawelu relikwie św. Stanisława. W otoczeniu posłów, władz powiatu, gminy oraz gości i mieszkańców Frydmana JE ks. kardynał Franciszek Macharski poświęcił również tablicę pamiątkową umieszczoną w zachodnim wejściu na plac przykościelny.
W lutym 2012 roku w remizie OSP we Frydmanie odbyła się promocja monografii naukowej „Z dziejów Frydmana”. W książce znalazły się m.in. naukowe referaty wygłoszone podczas konferencji w ramach obchodów rocznicy lokacji miejscowości. Pojawienie się pozycji na rynku wydawniczym to między innymi efekt dobrej współpracy szkoły ze strażakami zrzeszonymi w OSP we Frydmanie.
19 grudnia 2014 roku szkoła zorganizowała promocję tomu „Pietas et studium” w całości poświęconej o. dr. Janowi Adamowi Błachutowi OFM. Ten wybitny frydmanianin, który pełnił wiele znakomitych funkcji zakonnych i naukowych, niespodziewanie zmarł w 2012 roku.
W 2015 we współpracy z proboszczem parafii ks. Ludwikiem Węgrzynem udało się sfinansować wydanie albumu pt. „Frydman – kościół św. Stanisława BM” z tekstem prof. Andrzeja Skorupy i zdjęciami Rafała Monity. Zorganizowana promocja w listopadzie 2014 roku przyciągnęła do remizy OSP tłumy mieszkańców i gości.
W listopadzie 2016 roku na asfaltowym boisku przy szkole wykonano nawierzchnię poliuretanową i powstało boisko wielofunkcyjne.
W maju 2017 roku Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum we Frydmanie współorganizuje we Frydmanie XIX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. W organizację dużego kulturalnego przedsięwzięcia zaangażowani są wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. W czasie dwóch dni i wielu towarzyszących atrakcji (zwiedzanie piwnic, kościoła, spacer po Frydmanie, wykład naukowy połączony z degustacją tokaju, koncert muzyki barokowej, warsztaty dla uczniów, degustacja potraw regionalnych) miejscowość odwiedziło około tysiąca turystów z różnych regionów Polski. W czasie imprezy telewizja regionalna Kraków przygotowywała swój materiał filmowy zamieszczony w projekcie „Podróże z Góralem – Spisz”.
Ze względu na reformę oświaty w 2017 roku nazwa naszej szkoły znowu została zmieniona na: „Zespół Szkolno -Przedszkolny we Frydmanie”. W skład Zespołu wchodzi Przedszkole we Frydmanie i Szkoła Podstawowa im. B. Czecha we Frydmanie. Do 2019 roku w Szkole Podstawowej funkcjonują jeszcze oddziały gimnazjum.
Organizowane systematycznie od 2010 roku jesienne koncerty we frydmańskiej szkole stały się już tradycją wpisaną na stałe w kulturalne i patriotyczne życie mieszkańców gminy Łapsze Niżne. Na kameralnej scenie zaprezentowano m.in. programy artystów krakowskich i warszawskich : „Lwowskie krajobrazy serdeczne”, „Gdybym był bogaty”, „Piosenki retro”, Jesienne róże”, „Co mnie tu trzyma”, „Pod dachami Paryża”,, Kocham świat” „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Wśród artystów pojawili się m.in. Wojciech Habela, Joanna Rawik, Andrzej Rosiewicz, Bożena Zawiślak Dolny.