Jak co roku obecna trzecia klasa gimnazjum wybrała się tej jesieni na wycieczkę w góry. W poprzednich latach byliśmy m.in. na Zorze, Trzech Koronach, Lubaniu, Turbaczu… Zakończeniem tego kilkuletniego górskiego cyklu musiała być oczywiście wycieczka w Tatry. I była.
Korzystając ze sprzyjającej aury, 14 września, wyjechaliśmy rankiem spod szkoły w kierunku Zakopanego. Kierowca „wysadził” nas na rondzie Jana Pawła II, skąd małym busikiem dojechaliśmy do Kuźnic. Tam spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem, panem Wackiem, który odtąd towarzyszył nam przez cały czas naszej wycieczki. Wyruszyliśmy Doliną Jaworzynki w górę poprzez Przełęcz między Kopami w kierunku Hali Gąsienicowej. Po drodze w trakcie licznych postojów nasz przewodnik opowiadał nam o tatrzańskiej florze i faunie. Największe zainteresowanie budziły opowieści o niedźwiedziach i tatrzańskiej roślinie żywiącej się owadami. W miarę jak z świerkowego lasu zaczęły wyłaniać się fantastyczne górskie panoramy, mogliśmy zapoznać się z nazewnictwem poszczególnych szczytów oraz topografią Tatr.
Po 2,5 godzinach marszu doszliśmy na Halę Gąsienicową, gdzie zrobiliśmy sobie półgodzinną przerwę na posiłek i odpoczynek w schronisku o nazwie Murowaniec. Ostatnim etapem naszej wyprawy był Czarny Staw Gąsienicowy. Szlak wiódł pośród kosodrzewiny, a na horyzoncie malowniczo piętrzyły się granie słynnej Orlej Perci – najtrudniejszego szlaku w Tatrach. Po drodze zatrzymaliśmy się przy obelisku upamiętniającym miejsce tragicznej śmierci kompozytora Mieczysława Karłowicza. Wysłuchaliśmy wtedy wielu opowieści o tragicznych tatrzańskich wypadkach, lawinach, akcjach ratowniczych. Przewodnik wyjaśnił nam też, dlaczego na grobie kompozytora znajduje się znak …swastyki.
Spod Czarnego Stawu Gąsienicowego rozpoczęliśmy „odwrót”, początkowo tą samą drogą, a od Przełęczy między Kopami poprzez bardziej widokowy Boczań. Ostatecznie cała eskapada zajęła nam 9 godzin w tym 2 godziny jazdy. Zmęczeni wróciliśmy do Frydmana ok. 17.
Miejmy nadzieję, że przynajmmniej kilka osób spośród uczestników wycieczki załapało górskiego „bakcyla” i wycieczki w Tatry i inne góry staną się dla nich sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu.
Wychowawca kl. III – Krzysztof Mikołajczyk