23 listopada uczniowie szóstej klasy już po raz drugi uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Pieniński Park Narodowy.
Najpierw udaliśmy się do Sromowiec Niżnych, skąd żółtym szlakiem wyruszyliśmy do Wąwozu Sobczańskiego, Jak dowiedzieliśmy się, była to droga, którą mieszkańcy Sromowiec chodzili do Krościenka na jarmark, do kościoła. My jednak ze względu na warunki pogodowe do Krościenka nie dotarliśmy tylko wróciliśmy do Sromowiec.
Prowadzący zajęcia Pan bardzo ciekawie opowiadał o ekosystemie leśnym, przypomniał w jaki sposób obliczyć wiek drzewa i zadał nietypowe bezterminowe zadanie domowe:
1- wejść na Trzy Korony
2- zaliczyć spływ Dunajcem
gdyż jak się okazało tylko kilka osób było na Trzech Koronach i na spływie.
Następnie przejechaliśmy do Krościenka, gdzie w siedzibie Parku, po krótkiej przerwie na posiłek, odbyła się druga część zajęć – zwiedzanie wystawy przyrodniczej: „Jak powstał współczesny krajobraz Pienin, dlaczego i jak go chronimy”.
Tutaj uczniowie wzbogacili wiedzę o zagadnienia z zakresu ochrony przyrody i ekologii, mogli obejrzeć występujące na terenie Pienin skały, zwierzęta, rośliny jak również gałąź reliktowej sosny rosnącej na Sokolicy. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyła się makieta Pienin, na której można było prześledzić trasę wycieczki, odnaleźć Frydman, Falsztyn oraz wiele innych ciekawych obiektów, a wszystko to przy pomocy kolorowych diod.
Wszystkim zajęcia bardzo się podobały i jak zgodnie uczestnicy stwierdzili, tego typu lekcje a szczególnie zadania domowe mogłyby być częściej.
ML