Topienie marzanny jest staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny. Kukła marzanny wykonana ze słomy i starych ubrań jest symbolem zimy, a ceremonia jej topienia ma spowodować jej odejście i powitanie nadchodzącej wiosny.
Zgodnie z tą tradycją uczniowie klasy I i III udali się w barwnym pochodzie z marzanną nad pobliski potok, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. W tym roku wraz z nami na wiosenny spacer udała się grupa uczniów wraz nauczycielką z Ukrainy, z ciekawością przyglądając się naszym polskim zwyczajom.
Kukłę marzanny przygotowali uczniowie klasy I Alan i Kornel z pomocą swojego dziadka Mariana, za co wszyscy im dziękujemy. Postać marzanny bardzo się dzieciom podobała i było wielu chętnych do jej niesienia, ale nie było to łatwe zadanie ze względu na jej okazałe rozmiary, więc chłopcy w trakcie drogi zamieniali się w tej roli.
Po przyjściu nad wodę nastąpiło topienie kukły, a dzieci śpiewem, recytowanymi rymowankami i oklaskami pożegnały zimę i przywoływały wiosnę.
Następnie przeszliśmy spacerem przez wieś i dotarliśmy na plac zabaw, gdzie uczniowie spędzili wesoło czas na wspólnych zabawach w promieniach wiosennego słońca. Potem zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do szkoły.
Tradycji stało się więc zadość i teraz mamy nadzieję, że wreszcie zawita tak upragniona wiosna.
R.I