Zabawy dla dzieci pięcioletnich w domu to zbiór najlepszych pomysłów, które urozmaicą Wam czas podczas przymusowego siedzenia w domu bez kontaktu z rówieśnikami.
Kamienny alfabet
Kamienne litery, to ciekawy pomysł na zabawę i naukę z wykorzystaniem naturalnych elementów przyrody dla młodszych dzieci. Można w ten sposób wprowadzić dziecko w świat samogłosek i sylab. Układnie literek z kamyków to świetna zabawa sensoryczna i twórcza. Alfabet można również wyklejać plasteliną, lub malować literki stemplując palcem umoczonym w farbie
Odrysowywanie Cieni- zabawa motoryczna dla dzieci
Czy to słońce, czy światło z lampki każdy punkt świetlny sprawia, że nasze ukochane zabawki rzucają cień. A gdyby tak z odrysowanych cieni naszych ulubionych zabawek stworzyć wspólnie z dzieckiem rysunek? Do tej zabawy potrzebujesz kilka ulubionych zabawek, kartkę, kredkę lub pisak i dużo słońca! Odrysowywanie cieni to niezwykle twórcza zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i twórczość. Z pewnością zaciekawi każde dziecko, a przy okazji pozwoli na odrobinę obserwacji. Odrysowane kształty możemy dowolnie pokolorować tworząc ciekawą ilustrację.
Zabawy edukacyjne z łyżkami
Do zabawy potrzebujecie kilka plastikowych łyżek białego koloru i kilka przezroczystych. Pisak suchościeralny świetnie nadaje się do pisania po łyżkach jak i szybkiego zmazywania. Jeśli chcemy przygotować napisy na stałe, wystarczy użyć zwykłego markera.
Zabawy emocjami. Rysownie buziek, oczu, zmienianie uczuć, naśladowanie min, nazywanie różnej mimiki twarzy. Dziecko rysując i zmazując trenuje małą motorykę. Nieudany rysunek wykonany pisakiem suchościeralnym łatwo zmażemy z łyżki nawet palcem. Na białej łyżce rysujemy oczy i nos, a na przezroczystej różne buzie.
Symetryczna zabawa dla dzieci
Bardzo prosta zabawa zarówno dla najmłodszych jak również starszych dzieci, bo w łatwy sposób możesz modyfikować stopień trudności. Na każdym etapie możesz dostosować zabawę do własnych potrzeb. Taka aktywność świetnie stymuluje rozwój dziecka, analizę i syntezę wzrokową oraz uczy planowania i odtwarzania. Do zabawy wystarczy kartka przedzielona na pół oraz różne przedmioty, które macie w domu w parach (po 2 szt np. łyżeczki, klocki, autka itp.). Zabawa polega na układaniu przedmiotów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym. Warto dziecku przy okazji takiej zabawy pokazać jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Dla młodszych dzieci układamy początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony. Starszym dzieciom stopniowo zwiększmy liczbę przedmiotów, lub wykorzystujemy do zabawy kolorowe figury geometryczne.